Server 2012 Active Directory Nasıl Kurulur ? Resimli Anlatım

Windows Server 2012 Nasıl Yüklenir

Merhaba arkadaşlar, Windows Server 2012 ile birlikte artık DCPROMO komutu kullanılarak active directory kurulumu ve kaldırılması yapılamıyor.Peki Windows Server 2012 Active Directory en basit şekilde nasıl yapılır ? Kurulum adımları nelerdir ? Active Directory kurulumunda nelere dikkat etmek gerekir ?

Bu soruların cevaplarını sizlere adım adım,resimli ve detaylı bir şekilde anlatacağım. 

Windows Server 2012 Kurulum Nasıl Başlatılır ?

Windows Server 2012 ile birlikte Active Directory kurulumu Server manager ekranından Add roles and features ekranı ile yapılıyor.

Windows Server 2012 Kurulum Before You Begin Ekranı

Before you Begin karşılama ekranı bizi karşılıyor Next ile devam ediyoruz.

Windows Server 2012 Kurulum Installation Type

Installation Type ekranın da “Role-based or feature-based installation” seçip Next ile ilerliyoruz.

Windows Server 2012 Kurulum Server Selection Adımı

Server Selection ekranın da iste rolün yada featuren kurulacağı server ‘i belirtmemizi istiyor, bizde tek bir server olduğundan Next ile devam ediyoruz.

Windows Server 2012 Kurulum Server Roles Adımı

ServerRoles da “Active Directory Domain Services” seçip gelen feature ekranın da “AddFeatures” e tıklıyoruz ve Next ile devam ediyoruz


Select Features Ayarları

Windows Server 2012 Kurulumu Features Adımında Ne Seçilmelidir ?

Features bölümün de her hangi bir ekleme yapmadan geçiyoruz.

Windows Server 2012 Kurulumu Active Directory Domain Services Adımı

Yukarıdaki ekranda göründüğü gibi Microsoft tarafından Active Directory Domain Services ile ilgili bazı tavsiyeleri görüntülüyoruz. Next düğmesine tıklayarak devam ediyoruz.

Windows Server 2012 Kurulumu Adımları

Confirm Installation Selections da INSTALL düğmesine tıklayarak kurulumu başlatabilirsiniz. İsterseniz“Restart the destination Server automatically if required” a checkboxı tıklayarak, Server ın kurulumdan sonra restart etmesini sağlayabilirsiniz.

Windows Server 2012 Kurulumu Dağıtım Yapılandırılması

Evet kurulumumuz bitti. “Promote this server to a domain controller” a tıklayarak active directory’inin konfigrasyonuna başlayabiliriz

Windows Server 2012 Kurulumu Dağıtım Yapılandırılması

Deployment Configuration ekranın da “Add a new forest” diyoruz ve root domain name kısmına domainimiz için bir isim belirliyoruz ardından Next ile ilerliyoruz.


Domain Controller Ayarları

Windows Server 2012 Kurulumu Domin Controller Ayarları

Karşımıza gelecek Domain Controller Options da Forest Functional Level ve Domain Functional Level kısımlarında functional level larımızı seçiyoruz.

Specify domain controller capabilities kısmında, Domain Name System (DNS) Server seçeneği seçilir gelir ve domain yapınız için DNS Server kurulumuda yapar. ( Eğer DNS Server ınızı başka bir Server a yada bu Server a daha sonra manual olarak siz yapacak iseniz, bu seçeneği kaldırmanız gerekecektir)

Bu yaptığımız kurulum ortamımızdaki ilk Domain Controller olduğu için Global Catalog (GC) seçili olarak gelecek ve Read Only Domain Controller (RODC) seçilemez olarak gelecektir

Type the Directory Services Restore Mode (DSRM) password kısmına, Active Directory Restore Mode için kullanacağımız Complex Password u yazıyoruz. Next düğmesine tıklayarak devam ediyoruz.

Windows Server 2012 Kurulumu Additional Options Adımı
Windows Server 2012 Kurulumu Additional Paths Adımı

Daha sonra sırasıyla gelen ekranları Next ile devam ediyoruz.

Windows Server 2012 Kurulumu İnceleme Seçenekleri Adımı

Yaptığımız ayarlar ile alakalı özet ekranı geliyor, eğer bir yanlışlık ya da değişiklik yapacaksanız geri dönerek düzeltebilirsiniz.

Windows Server 2012 Kurulumu Önkoşulları Görüntüleme

Prerequisities Check kısmında, kontrol yaparak herhangi bir problem yada eksiklik denetimi yapacaktır. Test ler tamamlandıkdan hemen sonra “All Prerequisite check passed succesfullyClick install to begin installation” mesajını göreceksiniz.

 INSTALL düğmesine tıklayarak kurulumu başlatabilirsiniz, Kurulum tamamlandıktan sonra Server ınız restart edecek ve Active Directory kurulumunuz tamamlanmış olacaktır.

Evet kurulumumuz tamamlandı. Server ‘imiza login olup Server manager > Tools > Active Directory Users And Computer ekranından yönetime başlayabilirsiniz.

Biospili.com sitemizde ilk makalemi yazmanın heyecanı ve gururu içerisindeyim. Makalemde yazım yanlışları ve anlatım bozuklukları olursa şimdiden hoşgörünüze sığınıyorum. İlk makalemde sizlere Server 2012’de Active Directory kurulumunu anlattım.Diğer makalelerde görüşmek dileğiyle hoşçakalın.

Yazar Uğur İyier